Akce


Informace naleznete na http://www.zsvitezna.cz/…-pro-rodice/

 Školní rok 2015/2016 byl zahájen slavnostním přivítáním prvňáčků a rodinných příslušníků v naší škole za přítomnosti pana starosty Hrubého. Prvňáčci byli dekorováni šerpou a obdrželi drobné dárky.

Naše škola uspěla v realizaci projektu „Čteme a jedeme do zahraničí“. Žáci, kteří studují anglický jazyk, se v počtu jedenácti vydali na zahraniční cestu do Velké Británie.

Ze závěrečné zprávy projektu: V sobotu 19. září jsme nastoupili do autobusu a vydali se na cestu. První silné zážitky na nás čekali před pasovou kontrolou ve francouzském Calais, kdy jsme přes ostnaté dráty vysoké čtyři metry viděli tábory utečenců. Jiný pohled byl na naše děti, které po jednom přistupovaly k pasové kontrole a na všechny otázky odpovídaly: „I am Czech, I am Michal“…i celníci se smáli. V rámci téměř dvouhodinové plavby přes kanál La Manche jsme si prohlédli trajekt. Nejvíce děti zaujalo malé casino a herní automaty. Většinu cesty jsme strávili na venkovní palubě, kde jsme pozorovali blížící se britské pobřeží a racky létající nad našimi hlavami. Po vylodění v Doveru jsme navštívili největší anglický středověký hrad založený ve 12. století Jindřichem II., který byl pro svůj obranný význam v historii považován za klíč od Anglie. Po prohlídce jsme odjeli do dalšího krásného města – Canterbury. V Canterbury jsme si prošli staré centrum s úzkými uličkami, s typickými červenými telefonními budkami a poštovními schránkami, prohlédli si známou katedrálu, která je sídlem Canterburského arcibiskupství, a neminul nás ani nákup prvních suvenýrů. Děti jsou vděční „nakupovatelé“. Kolem páté hodiny odpoledne nás už v Margate přivítala paní Susan ve svém hostelu, přímo na pláži poseté krásnými mušlemi.

Druhý den jsme vstali časně ráno, protože nás čekal celodenní výlet do Londýna. Autobus nás nejdříve odvezl do Greenwich, kde se nachází nultý poledník. Byl tu také krásný výhled na celé město. Poté jsme sešli k National Maritime Museum, které jsme si prohlédli jen z části. V rámci výletní plavby po řece Temži jsme viděli plno londýnských památek, mezi nejznámějšími: Tower Bridge, Shatter, Tower of London, Big Ben a London Eye. U London Eye naše plavba skončila a my jsme se vydali pěšky kolem The Houses of Parliament na Trafalgar square. Cestou jsme se fotili s místními policisty v černých helmách. Na Trafalgar square jsme u sochy admirála Nelsona pohladili lvy, abychom se tam ještě někdy podívali, navštívili národní galerii a poté vyrazili k Buckinghamskému paláci. Marně jsme volali na královnu, aby se nám ukázala, a tak jsme pokračovali až k největšímu parku v Londýně Hyde parku.

 Třetí den našeho „anglického výletu“ nám majitel hostelu John vyprávěl o Anglii, anglické vlajce, čaji o páté …a mnoha dalších anglických zvycích a zajímavostech. Po obědě jsme navštívili další z mnoha – město Rochestr. V katedrále sv. Ondřeje nás čekal zajímavý výklad o její historii a v místním obchodě s „candles“ typické anglické „jelly beans“. Prošli jsme se také k rochesterskému hradu, který se pyšní největší obrannou věží v Anglii. Večer jsme běhali po pláži a s nadšením sbírali mušle.

Čtvrtý den po výuce jsme se vydali do Windsoru. Windsor Castle je druhý největší doposud obývaný hrad na světě (hned po Pražském hradě). Viděli jsme půlhodinové představení střídání stráží, prohlédli jsme si Kapli svatého Jiří a královské komnaty. Celou dobu nám k nadšení dětí nad hlavami vzlétala a dosedala letadla z místního letiště. Navštívili jsme také hradní zahrady, plné spadaných kaštanů, které se záhy přesunuli do dětských kapes.

Poslední den po škole jsme se naposledy prošli po pobřeží Margate, rozloučili se s pláží, mořem a našimi domácími. Pak už jen cesta zpět a šťastný návrat. A zážitky dětí…

Za zbylé finanční prostředky z projektu jsme zakoupili žákům přes 200 kusů dětské literatury a tři krásné knihovny do školní herny. Tady probíhají po celý školní rok čtenářské dílny a v odpoledních hodinách si zde žáci mohou v klidu číst z nových titulů.

Díky našim sponzorům jsme mohli v průběhu roku dětem objednat autobus a navštívit několikrát divadelní představení v Hankově domě, městskou knihovnu ve Dvoře Králové, interaktivní výstavu v městském muzeu, výstavu betlémů v městské radnici, keramickou dílnu v DDM, pohádkové představení Mrazík na zimním stadionu a tradičně zoologickou zahradu. V budově školy proběhl také hudebně výchovný koncert a přednáška o zdravé výživě, kterou nám připravil dodavatel „ Ovoce do škol“ Beskyd Fryčovice. V závěru kalendářního roku jsme uspořádali pro rodiče žáků malou vánoční besídku. Věrni jsme zůstali i vánočním a velikonočním dílnám, kde žáci tvoří výrobky, které poté zdobí jejich domovy.

V posledních měsících školního roku nás čekal ještě Den lesů v Hájemství, přednáška o dravcích, spaní ve škole, školní výlet do Nového Města s divadelním představením, exkurze do krajského města s návštěvou bazénu a obřího akvária a slavnostní Loučení s předškoláky a páťáky na OÚ.

 


Marie Kropáčková, přečteno 16193x